Kapat

Google Maps API Ücretleri ve Ödeme Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

  • TALYA TASARIM
  • 30.07.2018
  • Teknoloji

Websitenizde veya uygulamanızda yer alan haritalar çalışmıyorsa büyük ihtimalle Google Maps API’nin ücret ve ödeme politikalarındaki değişiklikten haberdar değilsiniz. Website ve uygulamalar için Google Haritaları kullanan geliştiriciler artık ödeme yapmak durumunda.

Google Maps

4 Eylül 1998’de arama motoru olarak faaliyete başlayan Google, Şubat 2005’te Google Maps projesini başlatmıştı..

Bugün dünya üzerinde bütün android tabanlı telefonlarda Google ürünleri kullanılıyor. Google uygulamaları içerisinde ilk sıraya yerleşen ürünlerden birisi ise Google Chrome ve YouTube’tan sonra Google Maps oluyor.

Aylık 1 milyar kullanıcı, günlük 25 milyon güncelleme ve 100 milyon yer (harita konumu) ile Google Maps, harita uygulamaları içerisinde dünya lideri.

Google Maps projesi, başlatıldığından dört ay sonra Haziran 2005’te geliştiricilere açılmıştı. Bu tarihten günümüze kadar Google Maps; API ve harita iyileştirmelerine rağmen pek bir gelişme kaydedememişti.

Android tabanlı uygulamaların birçoğu Google Maps’i kaynak olarak kullandığı gibi, bugün websitelerde kullanılan haritaların büyük çoğunluğu Google Maps’e ait API’leri kullanıyor.

API Nedir?

API: Application Programming Interface yani Uygulama Programlama Arayüzü’dür.

API, bir uygulamanın, kendisine ait bir özelliği; başka bir uygulamanın kullanılmasını sağlamak için oluşturduğu arayüzdür.

Google Maps örneği üzerinden yola çıkacak olursak; bir websitede işletmenin harita konumunu göstermeye ve ziyaretçinin bu konuma tıkladığında yol tarifi almasını sağlayan yapıya API denir.

Bunu başka platformlar aracılığı ile de yapabiliyoruz; mesela Facebook’tan paylaştığımız içeriklerin aynı zamanda Twitter’dan paylaşılmasını sağlayan veya websitemizde twitlerimizi ziyaretçilere göstermemizi sağlayan araçlar yine API’lerdir

Google Maps API

Google Maps API, web uzmanlarının; konum tabanlı uygulama ve site içerikleri oluşturmalarına yardımcı olur. Tabi Google Maps buna izin verdiği sürece. Son zamanlarda bazı sitelerde harita konumların çalışmadığını görmüş olabilirsiniz. Bunun sebebi, web geliştiricilerin Google Maps’in ücret ve ödeme politikalarında yaptığı değişiklikten haberdar olmamalarıdır.

Google Maps 11 Haziran’dan API ve özelliklerin faturalandırma şeklini değiştirerek yeni haritalar işlevlerini kullanıma sundu. Bu işlevlerden önce Google Maps 18 çeşit API’ye sahipti, API’ler sadeleştirilerek en çok kullanılan Haritalar, Rotalar ve Yerler olmak üzere üç işleve göre sınıflandırıldı.

Haritalar: Geliştiricilerin gerçek dünyayı statik ve dinamik haritalar, sokak görünümü ve 360 görüntüleri olarak kullanıcılara sunmaları sağlanır.

Rotalar: Kullanıcılara yüksek kaliteli yol tarifleri ve gerçek zamanlı trafik güncellemeleriyle geliştiricilere konuma ulaşmanın en iyi yolunu sunmaları sağlanır.

Yerler: Kullanıcıların dünyayı 100 milyondan fazla yer için zengin konum verileriyle keşfetmelerine yardımcı olur. Böylece, telefon numaraları, adresler ve gerçek zamanlı sinyalleri kullanarak belirli yerleri bulmaları sağlanır.Google bu sadeleştirme ve iyileştirmelerle birlikte; uygulama ve websitelerine yeni harita özellikleri ekleyip, bulmayı ve keşfetmeyi kolaylaştıracağını umuyor.

“Google Maps Çalışmıyor”

Google Maps API artık bir nevi Google Ads (eski adıyla Google Adwords) gibi çalışacak. Geliştiricilerin bir ödeme yöntemi yok ise; API kullanılamayacaktır. Kısa bir süre sonra forumlarda “Google Haritalar çalışmıyor”-”Google Maps açılmıyor”-”Navigasyon çalışmıyor” gibi konular gördüğünüzde aklınıza bu makale gelsin. Google Haritalar’da 16 Temmuz itibariyle “Kullandıkça Öde Fiyatlandırması” yürürlüğe sokulduktan bu yana durum böyle. Ancak ödeme ve fiyatlar konusunda Google Maps kullanıcılarına yine çok büyük kolaylıklar sağlamış durumda.

Google Maps Ödeme Kolaylığı

Google Maps Ödemeleri konusunda “Kolaylık nedir?” diyecek olursanız bugün Google Haritalar API kullanıcılarının %98’inin aylık kullanımı 200 Amerikan dolarını geçmemektedir. Bu sebeple Google, Haritalar üç işlevin alt başlığında yer alan bütün API hizmetleri için 200 dolarlık ücretsiz bir katman sunmaktadır. Sözkonusu 200$ aşıldığı ölçüde (her 1000 aşım için) geliştiriciler ödeme yapmak durumunda kalacaktır.

Google Maps Ücretleri

Konuyla ilgili daha ayrıntılı bilgi almak için Google Haritalar Platformu’nu inceleyebilir, fiyatlandırma bilgilerine göz atabilir veya hesaplayıcı ile olası fatura hesabınızı yapabilirsiniz.

Google Maps Neden Ücretli Oldu?

Yine başta aktardığımız gibi bugün android tabanlı uygulamalar, oyunlar ve başta işletmelerin olmak üzere neredeyse bütün websiteleri Google Maps API kullanıyor ancak Google bundan hiçbir kazanç sağlamıyor. Google hem Haritalar ürününden kazanç sağlamak, hem de bu kazancı hak edebilmek için iyileştirme ve değişikliklere gitti.

Google Maps API İyileştirmeleri

“Bu değişiklikler nedir?” diye soracak olursanız… Üç büyük başlıkta toplanabilecek olan iyileştirmelerin artıları ve eksileri mevcut.

Birinci iyileştirme:

Google Haritalar Platformu ile Google Cloud Platform Console birleştirildi. Bu sayede web geliştiriciler kullanımlarını takip edebilecek, projelerini yönetebilecek ve elbette diğer cloud ürünlerini keşfedebilecekler (özetle; bol bol reklam görecekler).

İkinci iyileştirme:

Google artık web geliştiricilerine haftaiçi 24 saat çevrimiçi destek sağlayacak ve kritik sorunlarla ilgili olarak 1 saatlik yanıt süresini taahüt edecek. Ücretlendirme ile hizmet kalitesi artıyor özetle.

Üçüncü iyileştirme:

Aslında içlerinde en bayat başlık bu. Mart 2018’de Google Maps oyun geliştiricileri için bir teklif duyurmuştu. Bu teklifle Google, uygulama geliştiricilerine; Google Maps verileriyle gerçek dünya oyunları oluşturmaları için olanak sağlıyor.

Ek olarak araç paylaşımı (yurt dışında çok yaygın) ve varlık denetimi (araç kiralayanlar veya filosunu denetlemek isteyenler için vs) için iki ürün daha açıklandı. Bu da yine üçüncü iyileştirme kapsamına giriyor.

Sonuç

Uygulama veya websitenizdeki haritalar çalışmıyorsa bu makaleden öğrendikleriniz size neden olduğunu açıklayacaktır. Nasıl düzeltileceğini öğrenmek için yönlendirildiğiniz kaynakları inceleyerek Google Haritalar’ın ödeme politikları hakkında daha fazla bilgi edinip - uygulayarak sorununuzun üstesinden gelebilir veya konunun uzmanlarından destek alabilirsiniz.

Bkz. Google Haritalar Kullanıcı Kılavuzu